Gıda Yardımı Başvurusu

Zor şartlarda yaşayan kişiler, işsizlik ve yoksulluk çeken kişi veya aileler gıda yardımı başvurusu da yapabilirler. Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti formunu doldurularak başvuru yapılabilmektedir. Doldurulan form Bölge Müdürlüklerine elden teslim edilebilir ya da posta yolu ile formu Vakıflar Bölge Müdürlüklerine iletebilirler.

Aynı zamanda 153 telefon numarasını arayabilirsiniz. Bu şekilde bağlı olduğunuz belediyenin yardım masasına ulaşmış olursunuz. Bu masa ile iletişim kurup sorununuzu bildirebilirsiniz. Size verilen bilgi ile izlemeniz gereken yolu öğrenip başvurunuzu yapabilirsiniz.

E devlet sitesi kullanılarak Vakıflar Genel Müdürlüğüne kaydolabilirsiniz. E formu da doldurabilirsiniz. Bu yöntem de en çok kullanılan başvuru şeklidir. Gıda yardımı için başvuruda bulunacaksanız mutlaka sizden talep edilen evrakları eksiksiz bir şekilde sunmalısınız! Zira gıda yardımı alabilmeniz için karşılamanız gereken birtakım kriterler vardır.

Gıda Yardımı Ne Kadardır?

Gıda yardımı olarak verilen destek bir kereye mahsus ya da sürekli, aralıklar ile yapılabilmektedir. Belediyeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kızılay tarafından gıda yardımı alınabilmektedir. Bu yardımlardan faydalanmak isteyenler başvuruda bulunabilirler.

Kızılay’ın verdiği gıda yardımı 120 lira olmaktadır. Bağlı olduğunuz belediyelerin verdiği yardım ise 200 lira ile 400 lira arasındadır. Bu yardımlar bazı illerde koli şeklinde hazırlanıp teslim edilir iken, bazı belediyeler tarafından yardım kartları ile verilmektedir. Karta yükleme yapılabilmektedir.

Gıda Yardımı Alınabilecek Yerler

Günümüz koşullarında pek çok farklı kurum ve kuruluşun gıda yardımı konusunda etkili bir çalışmayı ortaya koyduklarını rahatlıkla ifade edebiliriz. Belediyeler, Kızılay ve Vakıflar Genel Müdürlüğü dışında başka yerlerden de gıda yardımı sağlamak mümkündür. Bunlar arasında şunları sıralayabiliriz.

  • Kaymakamlık
  • İHH gıda yardımları
  • Pandemi dönemlerinde pandemi gıda yardımları
  • SANKO gıda maddesi yardımları

Bu şekilde farklı yardım merkezlerine erişebilmeniz de olasıdır. Bu merkezlere başvuru yapıp gıda yardımlarını alabilirsiniz. Bu şekilde ailelerin beslenme ihtiyaçlarına katkı yapılmaktadır.

Gıda Yardımı Kimler Alabilir?

İhtiyaç sahibi ailelerin beslenme gereksinimlerini karşılayabilmek için bu yardım yapılmaktadır. Dar gelirli aileler ya da işsizlik durumunda başvuru yapılabilir. Aynı zamanda eşi olmayan, çocukları olan kadınlar da başvuru yapabilmektedir.

Gıda Yardımı Başvurusu

Bu kişilerin yanı sıra anne veya babası ya da her ikisini yitirmiş çocuklar da yardım için başvuruda bulunabilmektedir. 3294 numaralı kanun ile bu kişilere yardım gerekmektedir. Yüzde 40 üzerinde engeli olan vatandaşlar da yardımdan faydalanabilmektedir. Bütün hane gelirinin asgari ücreti aşmaması gerekmektedir. 65 yaşını doldurmuş ve muhtaç aylığı alanlar da gıda yardımından faydalanabilir.

Terör olayları yüzünden etkilenen kişi ve aileler veya terör sebebi ile yaşadıkları yerlerden kaçıp göçmek zorunda olanlar da yardım başvurusunda bulunabilir. Afet ve yaşanılan felaketler sonrası acil yardımlar ulaştırılmaktadır. Özellikle günümüz koşullarında çok sayıda farklı kurumun gıda yardımı konusunda etkili bir düzeyde faaliyet gösterdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

Yoksulluk ve işsizliğin yoğun bölgelerde tespit edilen kişiler aşevlerinden gıda yardımı almaktadırlar. Mutfağı ya da pişirme araçları olmayanlara da destek verilmektedir. Yaşlı, özürlü ve geliri olmayan kişilere aşevi hizmetleri ulaştırılmaktadır. Böylece fiziki olarak yapamadıkları yemek pişirme ihtiyaçları karşılanmış olmaktadır

Aynı zamanda evsizler de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen aşevi hizmeti ile gıda yardımı alabilmektedir. En geniş kitleye ulaşarak beslenme ihtiyaçları aşevleri tarafından karşılanmaya sadece afet günlerinde değil, her zaman yapılmaya çalışılmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında gıda yardımı başvurusunu belediyelere ve kaymakamlıklara yapabilirsiniz. Üstelik e-devlet üzerinden de başvuru yapabilmeniz mümkündür.