Elektrik Yardımı Başvuru Hattı

Elektrik yardımı alabilmek için bazı şartlara sahip olmak gerekli görülüyor. Ancak bu şartlara sahip olanlar başvuruda bulunabiliyor. Ne yazık ki şartlara sahip olmayanların başvurusu ve yardımı hak etmesi olanaksızdır. Bu bilinerek başvuruda bulunulması çok doğru olacaktır. Burada yardım başvurusu için mutlaka gerekli kriterlere sahip olmak şarttır!

Hayat şartlarından etkilenen birçok kişi farklı yardım olanaklarından faydalanmak istemektedir. Bu şekilde bir nebze de olsa yaşadıkları şartları hafifletmeyi başaracaklardır. Bu yardımlardan biri de elektrik yardımıdır. Bu yazı elektrik yardımı şartları, başvurusunun nasıl yapılacağı ve nasıl alınacağı hakkında bilgilendirici bir yazıdır.

Elektrik Yardımına Kimler Başvurabilir?

Evde bakım yardımı alabilen özürlü bireyler, hastalar ve yaşlılar elektrik yardımı için başvuru yapabilirler. Aynı zamanda kronik rahatsızlığı bulunan ve bu yüzden evde elektrikli cihazlar kullanarak yaşamlarını sürdürmek zorunda olan kişiler de elektrik yardım başvurusunda bulunabilirler ve yardımı hak ederler.

Bu şekilde elektrik yardımının kapsadığı kişi sayısı da genişletilmiştir. Sadece evde bakım ücreti alanlara bu ücreti almayan ama kronik hastalıkları için elektrikli cihaz kullanan vatandaşlar da eklenmiştir. Yardım başvurusu sırasında sizlerde birtakım evraklar da talep edilebilmektedir. Zira elektrik yardımını alabilmeniz için sizden talep edilen evrakları tam olarak sunmalısınız.

Yükselen elektrik fiyatları ile cihaz kullanan kişilerin ve ailelerinin omzuna binen yük artmıştır. Birçok aile ödeyemediği elektrik faturaları yüzünden zor durumda kalmıştır. Bir elektrik kesme olayı yaşanması durumunda hayati olan cihazlarını çalıştıramama ihtimali hastaları ve ailelerini kaygılandırmaktadır. Bu yardımı almak yoluyla, ihtiyaç sahiplerinin bir dereceye kadar sıkıntıları hafifleyecektir.

Elektrik Yardımı Başvuru Hattı

Bunun yanı sıra yardım kapsamına

  • Eşi ölen ve yardım alan kadınlar
  • Yardıma ihtiyacı olan asker aileleri
  • Öksüz, yetim ve asker çocuğu olduğu için yardımı hak etmiş olanlar
  • 65 yaş üzeri ihtiyaç sahipleri
  • Bir batında çok sayıda bebek sahibi olan aileler
  •  Özürlüler, kronik hastalığı olduğu için yardım alanlar bu yardımdan faydalanabilir.

Elektrik Yardımı İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Yukarıda anlatılan şartları taşıyanlar başvuru yaparak elektrik yardımı almayı hak edebilirler. Bunun iki yolu vardır. Birinci yöntem PTT şubelerine giderek başvuruda bulunmaktır. Bu başvuru anında yanınızda kimlik belgeniz ve elektrik faturanız olması gerekliliğidir. Sizi PTT deki görevliler başvuru için yapılacaklar yönlendirecektir.

Evden çıkamayan kişiler, özürlüler isterlerse PTT’ye gitmeden de başvuruda bulunabileceklerdir. İsterlerse başvurularını e-devlet üzerinden yapabileceklerdir. Sonuç yine aynı şekilde e devlet üzerinden görüntülenerek öğrenilebilecektir. Ne kadar destek alabileceklerini de göreceklerdir. Böylece pratik bir şekilde yardım başvurusunu tamamlamanız mümkün olacaktır.

Elektrik Yardımı Kaç Liradır?

Geçen sene 107 liraya kadar yardım alabilen aileler bu sene 206 liraya kadar yardım alabilmektedir. Bu şekilde faturalarını öderken bir dereceye kadar rahatlık sağlanmıştır. Hanede yaşayan kişi sayısı ile bağlantılıdır. Aynı zamanda bu yardımlardan faydalanacak kişi ya da aile sayısı da genişletilmiştir. Bu yardımdaki artış ve aile sayısındaki artış vatandaşlar arasında sevindirici olmuştur. Yapılan başvurular ile değerlendirileceği sanılmaktadır.

Yapılan elektrik desteği hanede bir ya da iki kişi yaşıyorsa 103 lira olmaktadır. Üç kişiye yapılan yardım tutarı ise 137,33 lira olmaktadır. Dört kişi 171,07 lira yardım alabilir. Beş kişinin alacağı yardım ise 206 lira olacaktır. Bütün bu bilgiler ışığında elektrik yardımının özellikle son zamanlarda yapılan zamlara paralel olarak çok daha önem kazandığını ifade edebiliriz. Bu kapsamda elektrik yardımı almayı isteyenlerin sayısında da ciddi oranda bir artış gözlenmektedir.